معرفی رشته مدیریت دولتی ( گرایش توسعه منابع انسانی)

معرفی رشته مدیریت دولتی

اگر به دنبال پیدا کردن دیدگاهی گسترده در حوزه مدیریت هستید، رشته مدیریت دولتی به شما پیشنهاد می شود.

مدیریت دولتی یا «مدیریت امور عمومی» ( Public Administration ) به مدیریت در سطوح کلان گفته می شود؛ این سطح کلان ممکن است یک سازمان عمومی ناسودبر باشد، یک دانشکده باشد یا یک اداره کوچک دولتی در یک شهرستان.

در این رشته، با طیف وسیعی از مسائل، گروه های مختلف ذینفعان و مخاطبان با سلایق گوناگون رو به رو هستید که مدیریت آن ها بسیار دشوارتر از مدیریت در سطح یک بنگاه تولیدی (مدیریت صنعتی) یا بنگاه تجاری (مدیریت بازرگانی) است.

این گرایش از رشته مدیریت اولین بار در سال 1333 تحت عنوان علوم اداری در موسسه علوم اداری زیر نظر دانشکده حقوق دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برگزار شد. در حال حاضر این رشته در اکثر دانشگاه‌های کشور تحت عنوان مدیریت دولتی و با گرایش‌های مختلف در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌شود.

 

کارشناسی ارشد

در سطح کارشناسی ارشد بنابر آخرین تغییرات (مصوبه مورخه ۲۴ تیر ۱۳۹۴ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی) در ۷ گرایش دانشجو می پذیرد:

توسعه منابع انسانی - طراحی سازمان های دولتی - بودجه و مالیه عمومی - خط مشی گذاری عمومی

مدیریت پیشرفت و توسعه شهری و روستایی - مدیریت تحول - مدیریت رفتار سازمانی - دکتری مدیریت دولتی

 

بازار کار و آینده شغلی

رشته مدیریت دولتی در آزمون های استخدامی دولتی یک از بیشترین جذب ها را دارد. همچنین در صورتی که دانش آموخته این رشته، مهارت های مدیریتی خود را افزایش داده باشد، امکان استخدام در بخش خصوصی را نیز خواهد داشت.

بسیاری از دانش آموختگان این رشته از بینش کافی جهت راه اندازی کسب و کار نیز برخوردار هستند.

آینده شغلی

فارغ التحصیلان می توانند مشاغلی از قبیل کارشناس اداری، امور کارکنان، تشکیلات و روشها، تحول اداری ، طبقه بندی مشاغل، حقوق و دستمزد، برنامه ریزی پرسنلی ، ارزیابی عملکرد و نظایر آن و قبول مسئولیت در سمت مدیران سطوح میانی و سرپرستی واحدهای اداری و خدماتی وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و شهرداریها را عهده دار شوند.

این رشته به دلیل برخورداری از گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگون دارای بازار کار وسیع در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته همچنین در زمینه‌های تشکیلات سازمانی، منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی و دیگر مباحث مطرح در مدیریت در سطوح کارشناسی و مدیریتی در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت می‌باشند، همچنین این فارغ التحصیلان بعنوان مشاور یا مجری در زمینه سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی می‌توانند فعالیت کنند.